06.02.2022

FLEXA INSIGHT: Układanie zabawek w stos stymuluje mózg

Układanie bloków jeden na drugim wydaje się dość nieskomplikowaną grą. Ale w rzeczywistości zabawka do układania w stos oferuje zaskakująco różnorodną listę korzyści dla Twojego dziecka. Powodem jest to, że zabawka do układania w stos aktywuje jednocześnie prawą i lewą półkulę mózgu dziecka, szkoląc zarówno kreatywną, wizualną percepcję dziecka, jak i umiejętności analityczne i rozwiązywania problemów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj cały artykuł.

Lola Jensen Family advisor


Główne punkty:  

 • Małe dzieci uwielbiają powtarzanie, a zabawka do układania w stos to świetna okazja, aby powtórzyć zabawną grę.  
 • Dla dzieci równie zabawne jest obserwowanie, jak ich stos klocków się zderza, jak odbudowa wieży. 
 • Zabawka do układania w stos rozwija w Twojego dziecka:  
  • Zdolności motoryczne i koordynacja ręka-oko
  • Percepcja wzrokowa i rozpoznawanie kształtu
  • Zrozumienie umiejętności przyczynowo-skutkowych i rozwiązywania problemów
  • Umiejętność koncentracji i uważnej przerwy

Zbuduj, zburz, powtórz

Układanie zabawek może wyglądać inaczej – niektóre są wysokie, inne niskie, a jeszcze inne proszą dziecko o nałożenie na siebie pierścionków – ale wszystkie działają w podobny sposób. Doradca rodziny, Lola Jensen, wyjaśnia, dlaczego zabawka do układania jest tak fascynująca w oczach małych dzieci

 “Chodzi o radość z powtarzania. Małe dzieci uwielbiają próbować swoich sił w starciu ze znajomymi przedmiotami i dla nich oglądanie zderzających się ich stosów klocków jest dla nich równie zabawne, jak przy odbudowie wieży. Dlatego też niemowlęta i małe dzieci lubią wielokrotnie upuszczać przedmioty na ziemię – aby zobaczyć, co się dzieje i dokładnie zbadać pojęcie grawitacji”

4 korzyści z zabawek do budowania.  

Układanie klocków jeden na drugim rozwija fizyczne i poznawcze zdolności Twojego małego konstruktora na kilka sposobów. Lola Jensen wymienia kluczowe korzyści, jakie małe dzieci czerpią z zabawy zabawkami układanymi w stos:    

 1.  Umiejętności motoryczne i koordynacja ręka-oko

 „Twoje dziecko uczy się podnosić przedmioty, używając mniejszych mięśni dłoni i nadgarstków, i uczy się koordynować ruchy rąk z ich wizualnym wkładem. Rozwija to zarówno ich delikatne funkcje motoryczne, jak i koordynację ręka-oko”.

 1.  Percepcja wzrokowa i rozpoznawanie kształtów

„Sprawdź, czy możesz znaleźć zabawkę do układania w stos, w której każdy pojedynczy klocek ma swój własny kolor, kształt lub rozmiar. W ten sposób maluch nauczy się odróżniać małe od dużego, jasnoniebieskie od ciemnoniebieskiego, a Ty pobudzasz oko dziecka do wychwytywania drobnych szczegółów”.

 1. Zrozumienie umiejętności przyczynowo-skutkowych i rozwiązywania problemów

 „Dzieci uczą się metodą prób i błędów, a zabawka do układania w stos jest doskonała do wypróbowywania różnych strategii. Niektóre strategie odniosą sukces, inne nie, ale wszystkie torują drogę do zrozumienia przez dziecko działań i ich konsekwencji”.

 1. Umiejętność koncentracji i uważnej przerwy

 „Ukończenie wieży do układania w stos wymaga dużej koncentracji i poprawia zdolność Twojego dziecka do skupienia się na zadaniu. Kolejnym pozytywnym efektem ubocznym jest cicha, uważna przerwa, którą mózg Twojego dziecka cieszy się, gdy jest zanurzony w grze w sortowanie i układanie.”  

Przedmioty powiązane:

KLOCKI 36szt

LATARNIA

TĘCZA


Copyright © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone

Designed by Trol Intermedia