„Odrób lekcje” – rzucamy popołudniem stereotypowe polecenie, a wieczorem jesteśmy niezmiernie zdziwieni, że dziecko nie tylko nie odrobiło pracy domowej, ale w ogóle ma zaległości w nauce. Jak to możliwe, skoro dopilnowaliśmy, aby nie wychodziło z domu, ba – nawet ze swojego pokoju?
Przyczyna może tkwić w nieodpowiednio dobranych do nauki warunkach. Zadbajmy zatem, aby pokój dziecka był przewietrzony, a temperatura pomieszczenia niezbyt wysoka (sprzyja to osłabieniu koncentracji i senności). Ważne jest również światło i kąt jego padania, stabilne krzesło i odpowiednie, dostosowane do wzrostu dziecka biurko. Zadbajmy, aby plecy dziecka miały podparcie, a stopy opierały się na podłodze. Warunki do kształtowania odpowiedniej postawy mają odpowiednio dopasowane.
Częstym błędem, jaki popełniamy podczas wyposażenia dziecięcego pokoju, jest zakup biurka niedostosowanego do wzrostu dziecka. Mniejszy błąd, jeśli kupione biurko pasuje do wzrostu dziecka i systematycznie jest wymieniane wraz z kolejnymi centymetrami, których przybywa maluchowi. Najprościej jednak kupić biurko dla dziecka z regulacją wysokości.
Będzie to inwestycja na lata, bowiem taki mebel dostosowuje się do rosnącego i stale zmieniającego się dziecięcego ciała. Zaletą jest nie tylko oszczędność (jeden zakup na wiele lat), ale przede wszystkim zadbanie o prawidłową postawę naszej latorośli i zapobieganie powstawaniu skoliozy. Dopasowane do wymiarów, regulowane biurko dla dziecka to praktyczne, ergonomiczne i funkcjonalne rozwiązanie.
ZOBACZ PRODUKTY - kliknij w linki poniżej:
Biurko z uchylnym blatemBiurko MOBYBiurko WOODYBiurko z szufladkąBiurko EVO
Przed zakupem biurka dla dziecka sprawdźmy zakres jego wysokości. Optymalnie, by możliwość regulacji wynosiła około 20 cm, zarówno w przypadku biurka jak i krzesła. Warto też zwrócić uwagę, czy wybrany model biurka ma uchylny blat. To świetne rozwiązanie mające niebagatelne znaczenie dla prawidłowej postawy dziecka.
Możliwość regulacji kąta nachylenia blatu od 0 do 40 stopni powoduje dostosowanie blatu do sylwetki dziecka, a nie odwrotnie. Zalecanym kątem jest nachylenie 16 stopni. To nachylenie, które wymusza na dziecku zachowanie prostej postawy. Przy lekko uchylonym biurku wygodniej się pisze i rysuje, a przy podniesionym wyżej – czyta.
Dzięki temu dziecko nie musi nadmiernie się pochylać, nie garbi się, co odciąża jego kręgosłup i zmniejsza napięcie karku. Takie biurko posłuży naszym pociechom długo, nawet 10 lat, a możliwość regulacji sprawi, że będzie rosło wraz z dzieckiem.
Biurko dla dziecka najlepiej ustawić blisko okna, w taki sposób by światło słoneczne oświetlało biurko, ale jednocześnie nie raziło malucha. Jeśli jest praworęczny, okno powinno znaleźć się po lewej stronie, a jeśli leworęczny – po prawej.
Siedząc przy biurku, dziecko powinno być wyprostowane, jego tułów oddalony od brzegu biurka 3-5 cm, a nogi całymi stopami dotykać podłogi. Przedramiona niech leżą na blacie, ale łokcie niech wystają poza jego brzeg. Monitor komputera powinien być ustawiony na wprost twarzy, a światło padać na biurko z lewej strony.
Warto wybrać dobrą porę na naukę. Nie bez przyczyny lekcje rozpoczynają się rano, gdy organizm jest gotowy do wytężonej pracy. I nic dziwnego, że popołudniem jesteśmy zmęczeni, ospali i śpiący. Być może lepiej jest przeczekać trudną porę i po regeneracji sił (spacer, krótka drzemka) przystąpić do nauki. I najważniejsze – wdrażajmy dziecko do samodzielnej nauki, towarzysząc mu w początkach edukacji, ale nie zwalniajmy go z tego obowiązku.
Wszystkie produkty z naszej oferty: Biurka i krzesła