06.02.2022

FLEXA INSIGHT: Czego dzieci uczą się z rysowania?

Rysunki Twojego dziecka to coś więcej niż tylko bazgroły na kartce papieru. To pierwsza pisemna wiadomość Twojego dziecka, a sama sztuka rysowania niesie za sobą wiele korzyści rozwojowych. Rysowanie pomaga maluchowi się komunikować, wyostrza jego zmysły wzrokowe i pobudza jego kreatywność. Dodatkowo, gdy pozwolisz, aby rysunki Twojego dziecka znalazły się na lodówce, to prawdziwy wzrost poczucia własnej wartości dla Twojego malucha. Wyjmij więc wszystkie kredki do kolorowania swojego dziecka i pozwól swojemu małemu artyście puścić.

Lola Jensen Family advisor

Jørn Martin Steenhold Expert in Children’s Development

 stół do rysowania flexa

Najważniejsze punkty:  

 • Jeśli chodzi o rysowanie, każde dziecko przechodzi przez te same etapy rozwoju..  
 • Najpierw dzieci rysują szorstkie linie i okręgi, a następnie przedmioty zgodnie z ich znaczeniem.   
 • Niezależnie od wieku dziecka, rysowanie niesie ze sobą szereg korzyści rozwojowych:
  • Rysowanie pomaga dziecku komunikować uczucia, pomysły, marzenia i życzenia.
  • Rysowanie poprawia poczucie przestrzeni i dbałość o szczegóły Twojego dziecka.
  • Rysowanie to świetny sposób na podniesienie samooceny dziecka.
  • Rysowanie pozwala dziecku na eksperymentowanie i rozwijanie kreatywnego sposobu myślenia

 Od bazgrołów do szczegółowej grafiki 

Jeśli chodzi o sztukę rysowania, dzieci z całego świata przechodzą dokładnie te same etapy rozwoju. Ekspert w dziedzinie zabaw dla dzieci, Jørn Martin Steenhold, który widział setki dziecięcych rysunków, dzieli się swoimi spostrzeżeniami:    

“Jedno- i dwuletnie dzieci rysują nierówne linie i okręgi. Trzyletnie dzieci zaczynają przedstawiać przedmioty i figury zgodnie z ich znaczeniem. Samo dziecko oraz mama i tata zazwyczaj zajmują najwięcej miejsca na papierze. Czteroletni artyści wolą najbardziej kolorowe ołówki w pudełku, a po ich rysunkach często pojawiają się pomysłowe historie. A około piątego lub szóstego roku życia dzieci zaczynają przedstawiać rzeczy tak realistycznie, jak to tylko możliwe.”  

Niezależnie od wieku, rysowanie niesie ze sobą wiele korzyści rozwojowych dla Twojego malucha:   

Pomaga dziecku komunikować się 

stół do rysowania flexa

Oprócz mówienia, rysunek jest pierwszym sposobem komunikacji małych dzieci. Wyposażone w kredki i papier Twoje dziecko może swobodnie komunikować się ze wszystkim na świecie: rzeczy, które uważa za fascynujące, marzenia lub uczucia, które mogą mieć trudności z wyrażeniem. Tutaj doradca rodzinny Lola Jensen ma przydatną wskazówkę dla rodziców:  

Spróbuj się powstrzymać, gdy masz ochotę powiedzieć„ cóż, to z pewnością wygląda jak samolot ”, bo co, jeśli miałby być łodzią podwodną? Zamiast tego używaj jak najmniejszej liczby słów, gdy poprosisz dziecko o wyjaśnienie, co jest na jego rysunku. W ten sposób Twoje dziecko stanie się gawędziarzem, ćwicząc sztukę komunikowania się”  

Rysowanie wyostrza zmysły dziecka

Rysowanie to widzenie i studiowanie obiektów oraz dokonywanie świadomych wyborów dotyczących sposobu przedstawiania tych obiektów. Zainspiruj swoje dziecko, aby wypełniło całą kartkę papieru pytaniami typu „co narysujesz obok domu?” W ten sposób wyobraźnia Twojego dziecka zostaje podniesiona, a Ty poprawiasz jego poczucie przestrzeni, wymiarów, kształtów, kolorów i dbałości o szczegóły. 

stół do rysowania flexa

Rysowanie może podnieść samoocenę Twojego dziecka

Oglądanie ich domowej roboty na lodówce sprawia, że ​​małe dzieci są niesamowicie dumne. Więc śmiało zrób małą prezentację kolorowych rysunków swojego dziecka. Kiedy pokazujesz swojemu maleństwu, jak bardzo doceniasz jego artystyczny wkład w społeczność rodzinną, podnosisz samoocenę swojego dziecka.  

 Rozpala kreatywność Twojego dziecka 

Rysunek Twojego dziecka to dzieło sztuki. Ale tak naprawdę to nie tyle sam rysunek, co twórczy proces tworzenia rysunku, który naprawdę bawi Twoje dziecko. Małe dzieci uwielbiają eksperymentować z łączeniem kropek i linii oraz mieszaniem kolorów i mniej myślą o gotowym produkcie. Dzięki takim rzeczom jak kolekcja muszelek i kamieni Twojego dziecka, a nawet opakowania z recyklingu, tylko zwiększasz zabawę.   

Zachęcaj dziecko do eksperymentowania i kreatywności, ile tylko zechce. W końcu niektórzy z naszych najbardziej lubianych artystów to ci, którym udało się zachować swoje niesamowite i kreatywne dziecięce mózgi.  

Produkty powiązane

STÓŁ DO ZABAW
PAPIER
POJEMNIKI NA KREDKI

 

 


Copyright © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone

Designed by Trol Intermedia