07.02.2022

FLEXA INSIGHT: Dlaczego Deska Balansująca jest taka genialna?

Dla dorosłych deska balansująca może wyglądać jak zakrzywiony kawałek drewna. Ale dla dzieci jest to nieograniczona zabawka do zabawy, oferująca nieskończone możliwości funkcjonalnej zabawy. W rzeczywistości możesz używać tej wszechstronnej zabawki od 8 miesiąca życia aż do dzieciństwa małego chłopca lub dziewczynki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego deska do balansowania jest tak genialną zabawką dla małych dzieci i uzyskać pomysły na ćwiczenia, które pomogą rozwinąć ich zdolności motoryczne.

deska balansowa

Najważniejsze punkty:  

  • Zabawa z deską do balansowania poprawia stan Twojego dziecka:  
  • Równowaga, która jest niezbędna do raczkowania, chodzenia, biegania, skakania itp.
  • Ogólna kontrola nad ciałem i koordynacja ruchów.
  • Odruch spadochronowy (odruch przed upadkiem).
  • Kreatywne myślenie, ponieważ tablica może być używana do wszystkiego, o czym może pomyśleć twoje dziecko.
  • Deski balansujące mogą być używane dla dzieci od 8 miesiąca życia przez całe dzieciństwo.

Jakie są kluczowe korzyści rozwojowe? 

deska balansowaDeska balansowa pomaga wzmocnić zmysł równowagi, koordynację i odruch spadochronowy Twojego dziecka (czyli odruch zapobiegający upadkom) – wszystkie umiejętności wymagane do raczkowania, chodzenia, biegania, skakania i tak dalej. Ekspert w rozwoju motorycznym dzieci, Mette Vainer Wegloop, wyjaśnia, co się dzieje, gdy dzieci bawią się balansem:    

“Kiedy Twoje małe dziecko wsiądzie na deskę balansową, czy to w pozycji siedzącej, na czworakach, czy na stojąco, ruchy deski będą stymulować układ przedsionkowy i proprioceptywny Twojego dziecka. Za równowagę odpowiada narząd przedsionkowy w uchu wewnętrznym, a propriocepcja to podświadoma zdolność dopasowywania się do otoczenia zewnętrznego. Na przykład idąc ulicą podświadomie dostosowuję stopy do nierówności na drodze.” 

Im więcej Twoje dziecko bawi się deską balansową, tym łatwiej będzie mu koordynować ruchy ciała i napinać odpowiednie mięśnie we właściwym czasie. A kiedy Twoje dziecko zacznie chodzić, deska do balansu nadal zmusza je do kreatywnego myślenia. Przekonasz się na przykład, że ta zabawka z otwartym zakończeniem doskonale sprawdza się jako tunel dla zabawkowych pociągów, samochodów itp.   

Jak korzystać z Deski Balansowej?

Można na nim balansować, siadać, skakać, budować z nim – możliwość zabawy ogranicza tylko wyobraźnia dziecka. Mette Vainer Wegloop wykorzystuje deski do balansowania w swojej pracy jako terapeuta zajęciowy dla dzieci, a poniżej znajdują się jej ulubione ćwiczenia do treningu sił fizycznych i zdolności motorycznych małych dzieci.   

8 miesięcy – 1 rok:  

“Możesz używać balansu od dziecka, które kończy 8 miesięcy. Umieść deskę balansową wygięciem do góry (litera n)  i pozwól dziecku czołgać się po niej. Następnie pozwól dziecku powoli czołgać się lub schodzić po drugiej stronie. To nauczy Twoje raczkujące dziecko omijać przeszkody  .

Połóż deskę tak, aby wygięcie było skierowane w dół (litera u) i trzymaj dziecko na czworakach, jednocześnie delikatnie kołysząc deskę z boku na bok. To wzmocni równowagę i kontrolę nad ciałem Twojego dziecka”  

deska balansowa

1 – 2 Lata:  

“Umieść deskę balansową wygięciem do góry (litera n) i pozwól maluchowi chodzić po desce, podtrzymując biodra dziecka. Z miękką zabawką między palcami to ćwiczenie równowagi i chodzenia staje się jeszcze trudniejsze.   

Połóż deskę tak, aby wygięcie było skierowane w dół (litera u) i pozwól dziecku stanąć na czworakach lub na nogach (z Twoją pomocą) i delikatnie kołysać deską z boku na bok. To wzmocni równowagę i kontrolę nad ciałem Twojego dziecka” 

2 – 3 Lata:  

“Umieść deskę balansową skierowane w dół (litera u) i pozwól maluchowi eksperymentować z kołysaniem deski z boku na bok, siedząc, stojąc lub w półsiadzie. Jest to świetne dla równowagi i motoryki dużej Twojego dziecka.    

Połóż deskę tak, aby wygięcie było skierowane do góry (litera n) i pozwól dziecku zeskoczyć z góry. Możesz także wymyślić grę, w której wrzucasz kulki lub woreczki z fasolą do pojemnika, poprawiając ich umiejętności celowania i rzucania. To ćwiczy motorykę dużą i umiejętności precyzyjne Twojego dziecka”  

3 – 4 Lata:  e

“W tym wieku Twoje dziecko twórczo i samodzielnie korzysta z deski do balansowania. Być może fajnie jest usiąść lub położyć się na plecach i zacząć kołysać deską, używając tylko nóg, aby rozpocząć ruchy. A może deska może posłużyć do zabawy w „podłoga to lawa” – wszystko zależy od wyobraźni!”   

Powiązane produkty:

Deska balansująca dla dzieci

 

Copyright © 2014. Wszelkie prawa zastrzeżone

Designed by Trol Intermedia