Jak odgrywanie ról rozwija Twoje dziecko?
“Hej, udawajmy, że jestem księżniczką, a ty dzielnym księciem, który przychodzi mi na ratunek!” Od około 3 roku życia dzieci zaczynają się naprawdę ze sobą bawić. Jedną z ich ulubionych gier jest udawanie kogoś lub czegoś innego – gra, do której my, dorośli, powinniśmy tylko zachęcać, ponieważ odgrywanie ról poszerza długą listę umiejętności społecznych i indywidualnych.
Najważniejsze punkty:
Ja w Wielkim Świecie
Gry w wymyślanie pozwalają dziecku zrozumieć świat poprzez odgrywanie scenariuszy, których maluch doświadczył w prawdziwym życiu. W udawanym wszechświecie Twoje dziecko może odtwarzać intensywne uczucia, takie jak strach, radość lub zazdrość, ale z bezpiecznej odległości.
“Sceny mogą pochodzić z codziennego życia Twojego dziecka lub z życia innych ludzi. Może to mieć nawet miejsce w innej epoce lub w pełnej fantazji. Dzieci w każdym wieku uwielbiają odgrywanie ról i używają swojej wyobraźni, aby wymyślać niezależne myśli, nowe pomysły i sprytne sposoby rozwiązywania problemów” – mówi duński ekspert ds. zabaw dla dzieci, Jørn Martin Steenhold.
Okazywanie uwagi innym
Z każdą nową rolą wiąże się zestaw obowiązków i odpowiedzialności do naśladowania. Na przykład w roli szefa kuchni maluch może swobodnie eksperymentować z wydawaniem i otrzymywaniem zamówień bez żadnych realnych konsekwencji. W ten sposób odgrywanie ról uczy dziecko identyfikowania się z innymi oraz okazywania empatii i szacunku dla innych.
Nauka nowych słów i gestów
Chodzenie jak prawdziwa księżniczka, gestykulacja jak właściciel sklepu lub wypowiadanie słów mistrza kuchni rozwinie umiejętności komunikacyjne Twojego dziecka – zarówno pod względem werbalnym, jak i fizycznym. Odgrywanie ról to idealna okazja dla Twojego malucha, aby wypróbować nowe słowa i nauczyć się interpretować innych w złożonym, społecznym otoczeniu.
Odróżnianie Dobra od Zła
Poprzez odgrywanie ról Twoje dziecko ma szansę naśladować zachowania dorosłych w różnych kontekstach społecznych. To sposób dla Twojego malucha na przetestowanie ograniczeń społeczeństwa i poznanie różnicy między dobrem a złem, prawdą a fałszem, rzeczywistością a wyobrażeniem.
“W grze można zaobserwować, jak grupa dzieci zmienia zasady nawet kilka razy, ale to wszystko służy celowi – zdobywaniu doświadczenia z normami społecznymi i poznaniu, co jest w porządku, a co nie, gdy jesteś w pobliżu innych ludzi, ” mówi Jørn Martin Steenhold.
Więc śmiało zachęcaj do odgrywania ról w swoim domu.
Produkty powiązane
Stragan
Warsztat
Kuchnia